Žiemos malonumas - slidinėjimas

 

Vos tik žemę padengia purus sniego sluoksnis, ne vienam galvoje pradeda kirbėti mintis - kuo greičiau į kalnus! Slidinėjimas - smagiausia šaltymečio pramoga. Deja, Lietuvoje ši sporto šaka nėra itin išvystyta. Tačiau ne viena Europos šalis kviečia išmėginti puikiai įrengtas slidinėjimo trasas. Kurią pasirinkti?

Kaimynė Lenkija

Lenkijos žiemos sostinė - Zakopanė. Sakoma, kad tai slidinėjimo kurortas, kurį aplankius norisi grįžti dar kartą. Tatrų kalnuose Zakopanės slidinėjimo trasos įrengtos jau 1929 m. Kalnų regione gyvena apie 30 tūkst. žmonių. Jau XVIII a. nedidelis kurortinis miestelis pradėjo traukti poilsiautojus unikalia gamta. Zakopanė yra maždaug 840 m virš jūros lygio, kur galima džiaugtis švariu vandeniu ir tyru oru, prisotintu kalnuose augančių spygliuočių eterinių aliejų ir kitokių mikroelementų, kurie teigiamai veikia kvėpavimo takus. Dėl šios priežasties į kurortą dažnai atvykdavo ilsėtis kvėpavimo takų ligomis sergantys žmonės. Tik XX a. 4-ajame dešimtmetyje kilo slidinėjimo bumas. Dabar kraštovaizdžiu galima mėgautis leidžiantis nuo 50 įvairių trasų. Poilsiautojus į aukštas viršukalnes pakelia šiuolaikiniai keltuvai, o po dienos, praleistos slidinėjant, galima atsigaivinti restoranuose, pasilinksminti klubuose arba išmėginti kitokias pramogas.

Pamėgta Slovakija


Geriausias ne tik Slovakijos, bet ir Rytų Europos slidinėjimo kurortas - Jasna. Prieš kelis metus jam buvo suteikta 5 žvaigždučių kategorija. Jasnos miestelis įsikūręs Žemųjų Tatrų nacionaliniame parke. Šiuolaikiniai ir prabangūs pastatai, slidinėjimo trasos ir keltuvai puikiai susilieja su gamtos grožiu. Vienas įspūdingiausių lankytinų objektų - Demanovskos Laisvės urvai. Jie rel=150 m, galima išvysti neįtikėtinų spalvų ir formų uolienų bei unikalių kalcito išraižytų dekoracijų. Jasnoje gyvena ir daug kur išnykę gyvūnai: rudosios meškos, vilkai, ūdros, lūšys ir kt.

Tatrai idealiai tinka pradedantiems ir jau gerokai pažengusiems slidininkams. Kalnų aukštis siekia 950 - 2 024 m. Be įprastų trasų galima išbandyti ir slidinėjimą naktį - kurorte įrengtos net dvi puikiai apšviestos slidinėjimo trasos. Jasnoje veiklos atras ir nemėgstantys slidinėti. Miestas kviečia pramogauti terminiuose baseinuose, pasilepinti SPA malonumais ir, žinoma, paragauti tradicinių slovakų patiekalų.

Tituluota Austrija

jasnakicbiuelis
Kasmet sudaromuose geriausių slidinėjimo kurortų reitinguose neapsieinama ir be Austrijos. 2013 m. užsienio turistai geriausiu slidinėjimo kurortu išrinko Kicbiuelį, įsikūrusį apie 95 km nuo Insbruko. Kicbiuelis - Alpių slidinėjimo lopšys. Miestelis įkurtas dar XIII a., todėl kurorto architektūra atspindi viduramžius. Klestėjimo viršūnę jis pasiekė XVI a., kai buvo atrasti sidabro klodai. Dabar 800-2 000 m virš jūros lygio esančiame Kicbiuelyje gyvena apie 8 500 žmonių.

1893 m. Francas Reichas buvo pirmasis žmogus, nusileidęs slidėmis nuo Alpių kalnų šiame regione. Tuomet slidinėjimo sportas itin suklestėjo. Vienu metu Kicbiuelis gali priimti apie 7 000 svečių. Kurorto populiarumas kartais kelia ir tam tikrų nepatogumų, pavyzdžiui, nusidriekia ilgos eilės prie keltuvų. Į šį Alpių regioną geriausia vykti jau įgudusiems slidininkams - net 45 % visų trasų mėlynos, t. y. sudėtingos ir stačios. Žinoma, pradedantieji gali pasinaudoti instruktorių paslaugomis. Miestelyje veikia ir viena naktį apšviečiama trasa. Kurortas itin priklausomas nuo oro sąlygų, nes dirbtinio sniego įrenginiai formuoja tik dešimtadalį trasų. Nepaisant to, slidinėjimo sezonas Kicbiuelyje gana ilgas.

italijaViliojanti Italija


Livinjas
- vienas didžiausių Italijos slidinėjimo kurortų, įsikūrusių Alpių širdyje. Tai patrauklus miestelis, kasmet viliojantis poilsiautojus ir ekstremalaus sporto mėgėjus iš viso pasaulio. Pirmieji gyventojai šiame regione įsikūrė viduramžiais. Senas tradicijas ir papročius vietiniai išlaikė iki šiol. Nepaprastą atmosferą sukuria milžiniški kalnai, upės, kriokliai ir architektūra. Vaikštant po miestelį galima išgirsti ne vieną legendą, mitą arba tiesiog pasiklausyti gyventojų senosios tarmės. Turistai neskubėdami gali apžiūrėti regiono bažnyčias, leistis į žygius ar įvairias ekskursijas. Be to, kurorte kaip ir visoje Italijoje karaliauja šviežios jūrų gėrybės, makaronai ir picos. Livinjas lankomas ne tik žiemą, bet ir vasarą, todėl tikrai turi ką pasiūlyti.

Bene didžiausias regiono privalumas - netaikomas PVM mokestis. Todėl įvairios prekės, maistas, degalai ir slidinėjimo inventorius išties nebrangūs. Atvykus į Livinją pakylama į 1 816 m aukštį, kai kurios slidinėjimo trasos kyla dar aukščiau - iki 2 800 - 2 900 m. Taip pat veikia 30 keltuvų, o įsigijus 6 dienų slidinėjimo abonementą galima nuvykti ir į netoliese esančius kitus kurortus. Be įprastų čiuožinėjimo pramogų Livinjas poilsiautojus vilioja kartingų, sniego motociklų pramogomis ir SPA malonumais.

Įdomybės:

  • Dėl 2006 m. žiemos olimpinių žaidynių organizavimo varžėsi ir Kicbiuelis. Deja, tuomet buvo nutarta žaidynes rengti Turine.
  • Pirmos kalnų slidinėjimo varžybos įvyko 1879 m. Švedijoje, o 1936 m. ši sporto šaka buvo Įtraukta į žiemos olimpiadą.
  • Europoje slidinėjimo trasos žymimos 4 spalvomis: žalia - lengviausia, skirta pradedantiesiems, mėlyna - sudėtingesnė, nusileidimas statesnis, raudona - sudėtinga, stati ir gana ilga, juoda - stačiausia ir sudėtingiausia.
  • Trasų žymėjimas spalvomis priklauso nuo kalnų, todėl kartais viena spalva paženklinta trasa gali būti sudėtingesnė už kituose kalnuose tokia pat spalva pažymėtą trasą.
  • XIX a. slidinėjimas buvo vyriškas sportas, todėl moterys ragintos rinktis čiuožimą.
  • Sporto srityje yra Alpių, Šiaurės ir laisvo stiliaus slidinėjimas.
  • 350 mln. žmonių visame pasaulyje kasmet apsilanko slidinėjimo kurortuose.
  • Apie 80 pasaulio šalių siūlo slidinėjimo pramogas.
  • Italų slidininkui S. Ori-gonui priklauso greičiausio nusileidimo rekordas. Vyras sugebėjo išvystyti 251,48 km/val. greitį.
  • Morgedalis (Norvegija) laikomas slidinėjimo sporto gimtine.

Pagal žurnalą 52 Prie kavos